Üretim sahamız ve üretim ekibimiz:

"Temiz çalışma sahalarımız ve sürekli dezenfekte edilen makinelerimiz ile üretim kapasitemizi her gün daha da büyütüyoruz. Alanında uzman ve fabrika kurallarına sürekli halde uyan personellerimiz, sizin için en güzel ürünleri el değmeden özenle şişeliyor. Ürünlerimiz soğuk sıkım yöntemi ve flaş pastörizasyon sayesinde, diğer uzun süreli pastörize işlemler gibi vitamin ve mineral kaybı da yaşamıyor."


MEYVE İŞLEME VE ASEPTİK DOLUM

Bahçelerden özenle toplanarak kamyonlarla fabrikaya getirilen meyveler kalite kontrol sorumlularımız tarafmdan kontrol edilerek uygun bulunduklan takdirde meyve işleme ünitemize alınırlar. Meyve işleme ünitesindeki işlemlerden sonra kabuğundan ve saplarından ayrılan meyve ve sebzeler, çekirdekleriyle beraber bir tankta toplanır ve presleme ünitesine gönderilir. Presleme sonucu saf meyve suyu elde edilir. Elde edilen saf meyve suyu, tamamen kapalı bir ortamda aseptik dolum denilen ozel bir teknikle hava almayacak şekilde aseptik torbalara doldurulur. Burada meyve suyu sterilizasyon denilen yöntemle hızlı bir şekilde ısıtılıp hızlı bir şekilde sayesinde sogutulur. Bu sayede üründe bozulmaya neden olabilecek mikroorganizmalar yok edilmiş, yararlılar ise korunmuş olur ve ürunümüze hiçbir koruyucu koymadan besin değerleri korunarak 18 ay raf omrünü kazandırmış oluruz. Her işlenen meyveye farklı bir parti numarası, verilerek meyve sularının künyesi olusturulur ve tam izlenebilirlik saglanir.


MEYVE SUYU ŞİŞELEME VE PAKETLEME

Aseptik torbalar açılarak, meyve suları ürün hazırlama tanklarına transfer edilir. Bu tanktan kalite kontrol birimine verilen numune, laboratuarda yapılan analizler neticesinde onaylandığı takdirde ürünün flaş pastörizasyon unitesine gonderilmesi karan verilir. Dolum unitesine gelen boş şişeler önce bir buhar tünelinden geçerek ön sterilizasyona tabi tutulur. Sonra 90-95° C'deki suyla yıkanan şişelere 95° C'de flaş pastorize olmuş meyve suyu doldurulur. Dolum esnasında vakum uygulaması ile şişenin icindeki hava alınır ve sıcak olarak şişeye dolumu gercekleştirilen meyve suyu hemen kapatılır. Sonrasında soguması, için soğutma tüneline gönderilir. Soğutulmuş şişeler kurutma fanlarından geçirilerek etiketleme unitesine alınır. Her ulke icin farklı olarak tasarlanmış olan etiketlerle etiketlenen ürünler son kullanma tarihi ve parti numarasının kapaklara basılması icin tarihleme ünitesine alınır. Burada kullandığımız parti numarası aynı zamanda bizim izlenebilirlik numaramızdır. Şişe üzerindeki parti numarasindan o meyve suyunun yapıldığı meyvenin hangi bölgede, hangi yetiştirici tarafından yetiştirildiginden, hangi gün üretiminin yapılıp nereye sevkiyat edildiğine kadar tüm bilgilere ulaşıabilir. Tarihlenen ürünler paketlendikten sonra paletlere konularak sevkiyata hazır hale getirilir. Üretimi yapılan urunlerden 2'şer adet numune, numune odasinda raf omru (18 ay) bitene kadar muhafaza edilir. Bu sayede 18 ay boyunca ürün kontrol altında tutulur. Aynı zamanda uretimden alınan diğer numuneler 30° C'lik sıcak bir odada 10 gün bekletilerek ticari sterilite kontrolü sağlanır. Bu 10 günlük süreç boyunca üründe herhangi bir problem oluşmaz ise bu ürünün piyasaya çıkarılma onayı kalite kontrol birimi tarafından verilir. Sevk onayı sonrası hazır olan ürünler, sevk edilecek araçların temizlik kontrolleri yapıldıktan sonra araçlara yüklenerek istenilen yerlere gönderilir.